Folia Antybakteryjna dla szpitali

Zgodnie z raportem „Stop zakażeniom szpitalnym” leczenie zakażeń szpitalnych kosztuje podatników ok. 800 mln zł rocznie. Ocenia się, że na takie wtórne zakażenia może być narażona jedna osoba na dziesięć przyjętych do szpitala.

Nikogo nie trzeba przekonywać, jak ważna jest sprawa usunięcia bakterii ze środowiska szpitalnego.

Polskie Towarzystwo Zakażeń Szpitalnych, organizacja, której celem jest jest profilaktykawspieranie działań związanych z zapobieganiem zakażeniom szpitalnym i szerzenie wiedzy na temat właściwych zachowań i nawyków higienicznych rekomenduje profilaktykę, jako najważniejsze narzędzie w walce z zagrożeniem bakteriologicznym. Takie samo stanowisko zajmuje Sekcja Zakażeń Chirurgicznych Towarzystwa Chirurgów Polskich.

Antybiotyki, stosowane dotychczas w ogromnych ilościach powoli staja się nieskuteczne, na skutek wzrastającej odporności bakterii. Nowoczesne, „fizyczne” podejście do sterylizacji, pozwala nam zwyciężać na frontach, na których „chemiczne” antybiotykowe metody zawiodły.

Folia antybakteryjna Antybion marki LITE SOLAR zawiera aktywne nanomateriały o właściwościach bakteriobójczych oraz bakteriostatycznych, dzięki którym bakterie nie mogą się namnażać na jej powierzchni. Folia jest całkowicie przezroczysta i dlatego może być naklejana na oknach, przezroczystych przepierzeniach i drzwiach z elementami szklanymi czyli elementach, na których do tej pory trudno było uzyskać aseptyczność bez zmiany przezierności. Oczywiście folię można stosować na innych płaskich, gładkich powierzchniach wykonanych ze np. szkła organicznego, pcv, czy styroduru, a nawet z metalu.

Folia ze względu na swoje właściwości znajduje szerokie zastosowanie w szpitalach i jest montowana na szybach w salach chorych, przeszkolonych boksach i drzwiach z pomieszczenia do pomieszczenia. Wręcz koniecznością jest umieszczenie takiej folii na drzwiach łazienkowych, znacznie bardziej narażonych na kontakt z bakteriami.

koliW szpitalach i innych placówkach zdrowia zarówno odwiedzający jak i rodziny pacjentów mogą wnieść z zewnątrz bakterie w każdym możliwym momencie. Okresowa dezynfekcja w takim przypadku na niewiele się przyda. Polskie szpitale zmagające się z niedoborem personelu medycznego nie mogą zapewnić wystarczająco częstego odkażania. Potrzebny jest czynnik, który jest aktywny nieprzerwanie całą dobę i tylko folia antybakteryjna spełnia ten warunek.

Drzwi z pomieszczenia do pomieszczenia, narażone na dotykanie przez wielu przechodzących przez nie ludzi najczęściej są siedliskiem bakterii znajdujących się na ludzkiej skórze, dlatego wyposażenie ich w powlokę antybakteryjną zapobiega ich roznoszeniu. Placówki zajmujące się leczeniem zdają sobie sprawę z zagrożeń, dlatego często taką folię możemy spotkać na drzwiach pomieszczeń szpitalnych i sal operacyjnych i zabiegowych a także w przychodniach na drzwiach do gabinetów lekarskich.

Stosowanie folii wymienionych miejscach nie wyczerpuje wszystkich jej możliwości jej stosowania w szpitalach i przychodniach. W pomieszczeniach, w których przebywają lekarze i personel medyczny warto tez zadbać o ochronę antybakteryjną i zamontować taką folie w oknach i drzwiach. Również bardzo istotne jest zabezpieczenie pomieszczeń, powszechnie uważanych za „brudne”, jak ogólne toalety, czy śmietniki i zsypy.

Polskie Towarzystwo Zakażeń Szpitalnych jako jeden z celów postawiło sobie „wdrażanie rozwiązań i promocję produktów mających znaczenie dla profilaktyki i praktyki zwalczania zakażeń szpitalnych”, folia antybakteryjna Anybion jest jednym bardziej nowoczesnych sposobów na realizację profilaktyki zakażeń szpitalnych.